10 wskazówek, jak przedłużyć żywotność materaca!

10 wskazówek, jak przedłużyć żywotność materaca!

Komfortowy sen to podstawa dobrego samopoczucia w ciągu dnia. Warto więc bliżej przyjrzeć się swojemu miejscu do spania, a w szczególności materacowi, który stanowi jego punkt centralny. Dobrze dobrany, a także odpowiednio pielęgnowany przez wiele lat będzie stanowić doskonałe podparcie dla ciała, gwarantując spokojną i relaksującą noc. Jak więc dbać o materac, by przedłużyć jego żywotność? Poznaj 10 najważniejszych sposobów!

1. Zadbaj o dobrą formę swojego materaca

Nie od dziś wiadomo, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Podobnie jest w przypadku materaca – będąc świadomym czyhającym na niego zagrożeń, można ustrzec się ich, zanim wystąpią. Ważne więc, by tuż po kupnie nowego materaca zwrócić uwagę na jego odpowiednie podparcie. Sprawdź, czy stelaż, na którym zamierzasz położyć materac, pasuje do niego rozmiarem i upewnij się, że jest kompletny. Braki lub połamane szczebelki mogą sprawiać, że po ułożeniu się na materacu, pod siłą nacisku w miejscu luki materac będzie niewłaściwie się odkształcał, powodując uszkodzenie materiałów, z których jest wykonany.

Wybór odpowiedniego pokrowca na materac

2. Dobierz odpowiedni pokrowiec na materac

Pokrowiec, jak skóra w przypadku ludzi, jest doskonałą barierą ochronną dla materaca. To on sprawia, że nasze podłoże do spania staje się odporne na zalanie czy poplamienie. Zwiększa szczelność przed przenikaniem kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Pomaga w ograniczeniu gromadzenia się w materacu alergenów takich jak np. roztocza i pleśnie. Co więcej, zabezpiecza powierzchnię materaca przed uszkodzeniami mechanicznymi i gwarantuje możliwość zachowania jego pierwotnego wyglądu. Ogromną zaletą pokrowca jest także możliwość jego czyszczenia. Wystarczy rozpiąć zamek, zdjąć pokrowiec i wyprać go w temperaturze 60 stopni Celsjusza.

3. Odkurzaj powierzchnię materaca

Dodatkowym sposobem na utrzymanie materaca w dobrej formie przez dłuższy czas jest jego regularne odkurzanie. Możesz robić to np. przy okazji prania pokrowca. Za sprawą odkurzacza usuniesz wchłaniany przez materac złuszczający się naskórek, pot oraz kurz. Pomoże Ci to w ograniczeniu rozprzestrzeniania się drobnoustrojów we wnętrzu materaca.

4. Postaw na dopływ świeżego powietrza i ciepłe promienie słońca

Każdy czasem potrzebuje zaczerpnąć świeżego powietrza – również nasz materac. Właściwa wentylacja jest podstawą zachowania jego dobrej kondycji. Prawidłowa cyrkulacja powietrza zmniejsza ryzyko osadzania się w materacu wilgoci oraz namnażania bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów. Warto więc co parę dni odkrywać materac, zdejmując z niego pościel i pokrowiec. Pozwoli mu to na „złapanie oddechu” – odparowanie wilgoci i dopływ świeżego powietrza.

Przy okazji wietrzenia dobrze jest również raz na jakiś czas zadbać o kąpiel słoneczną naszego materaca. W suchy słoneczny dzień można na parę godzin wystawić go na zewnątrz, by ciepło jeszcze lepiej pozwoliło na odparowanie wilgoci z wnętrza. Pamiętaj jednak, by ekspozycja na słońce nie trwała zbyt długo, ponieważ może spowodować blaknięcie lub żółknięcie materiału.

Dbanie o materac świeże powietrze

5. Często wymieniaj pościel

Podobnie, jak na powierzchni samego materaca, tak i w pościeli zostawiamy po sobie mnóstwo śladów – włosy, naskórek czy pot. Jeśli jesteśmy fanami spędzania leniwych wieczorów w łóżku, często możemy też znaleźć tam okruszki jedzenia. Wszystko to jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, które następnie przenoszą się na materac. Pamiętaj więc – regularne pranie pościeli, koców i czyszczenie ochraniacza, zgodnie z zaleceniami producenta, to podstawa!

6. Obracaj materac regularnie

Siedzenie lub leżenie w jednej pozycji powoduje liczne dolegliwości ze strony kręgosłupa. Dlatego specjaliści zalecają częste zmiany pozycji np. podczas pracy. Z tego samego powodu powinniśmy również pamiętać o obracaniu swojego materaca, jeśli oferuje on możliwość spania po dwóch stronach. Bez względu na jego rozmiar czy materiał zmiana strony położenia pomaga w jego równomiernym zużywaniu, przedłużając równocześnie jego żywotność. Poprzez zmianę strony spania zmniejsza się możliwość powstawania odkształceń i wgłębień w powierzchni materaca. Sugeruje się, by obracać materac co około trzy miesiące.

7. Unikaj skakania i chodzenia po materacu

Niestety to zła wiadomość dla wszystkich fanów skakania po łóżku – materace nie lubią tego rodzaju aktywności. Może ona uszkodzić sprężyny w materacach sprężynowych, a także pianki i inne materiały w przypadku pozostałych rodzajów powierzchni do spania. Gwałtowne naprężenia i mocne uciski sprawiają, że materac zużywa się zdecydowanie szybciej niż w przypadku jego standardowego użytkowania.

8. Spraw swojemu czworonogowi własne legowisko

Nie wyobrażasz sobie spania bez swojego pupila? Nie ma w tym nic złego. Jednak musisz pamiętać o tym, że nie jest to korzystne dla Twojego materaca. Zwierzęta, szczególnie te, które w ciągu dnia przebywają poza domem, przynoszą ze sobą mnóstwo zanieczyszczeń – brud przyklejający się do łapek, sierść, naskórek, ślinę, a dodatkowo mają ostre pazurki, które drażnią materiał na powierzchni do spania. Jeśli więc zależy Ci na długim życiu materaca, spraw swojemu pupilowi osobne legowisko.

Dbanie o materac - zmiana pościeli

9. Używaj delikatnych preparatów do czyszczenia materaca

Czasem, mimo wyjątkowej ochrony materaca, zdarza się mały wypadek i pojawia się na nim plama. Na szczęście mamy na to skuteczny sposób! Wcale nie musisz inwestować w drogie specyfiki, bo rozwiązanie możesz znaleźć w swojej kuchni i łazience.

Pierwszym sposobem jest zmieszanie wody utlenionej z sodą oczyszczoną i nałożenie jej na plamę. Po wyschnięciu mikstury pozostałości można delikatnie usunąć gąbką lub szczoteczką.

Drugim rozwiązaniem jest szare mydło. Jest bezpieczne dla skóry i nie pozostawia zapachu, a z dużą ilością plam jest w stanie doskonale sobie poradzić. Pamiętaj tylko, aby po wyczyszczeniu wytrzeć materac do sucha.

10. Chroń materac podczas przenoszenia go

Przemeblowanie sypialni, zmiana lokum, a może zabierasz materac na wakacje? Niezależnie od Waszych planów, pamiętaj, aby zadbać o jego ochroną przed możliwymi uszkodzeniami. Jeśli masz specjalny pokrowiec transportowy, koniecznie go użyj. Jeśli nie – szczelnie owiń materac folią ochronną. Dzięki temu zabezpieczysz jego powierzchnię przed zabrudzeniem czy zadrapaniem. Pamiętaj też, aby podczas transportu materac znajdował się w pozycji pionowej. Zapobiegnie ona odgnieceniom i odkształceniom konstrukcji.

Zwróć też uwagę, aby materac zbyt długo nie leżał na podłodze. Nie jest to dla niego dobre miejsce, ponieważ uniemożliwia odpowiednią wentylację, przyspiesza nabieranie wilgoci i sprzyja szybszemu zużywaniu się materaca.

10 wymienionych wskazówek to podstawa w przedłużeniu życia materaca. Jeśli sumiennie będziesz się do nich stosować, Twój materac z pewnością odwdzięczy Ci się długim czasem jego eksploatacji i wygodnym snem!

-